Instagram’da Güvenlik Kodunun Gelmemesi Neden Olur?

Instagram’da Güvenlik Kodunun Gelmemesi Neden Olur?

Sosyal medyanın en gözde uygulaması olan Instagram uygulamasında en çok rastlanılan sorunlar arasında güvenlik kodunun gelmemesi sorunu ile karşılaşılmaktadır. Kişiler bilgisayar yada telefon üzerinden uygulamaya girerek onay içerikli güvenlik kodu alırlar.

Bu kod tamamen kişisel bir koddur ve sizler ayarlar üzerinden bu kodun uygulamaya girmeden önce mesaj olarak size gelmesini isterseniz sizlere mesaj olarak gelen bir koddur. En çok bu uygulamada güvenliğin temelini oluşturan ınstagram’da güvenlik kodunun gelmemesi neden olur? kısaca bir göz atalım.

Onay Kodu Gelmemesinin Çözümü

Instagram uygulaması hesapların güvenliğini sağlamak amacı ile bir kod sistemi oluşturmuştur.  

Bu sistemde kullanıcı uygulamaya girmeden önce sisteme kayıt yaptığı telefon numarasına gelen 4 haneli kodu girmek zorundadır. Bazı durumlarda bu kod kullanıcıya gelmez. Böyle bir esnada aşağıdaki basamakların uygulanması gerekir:

  • Eğer ki uygulamada profiliniz açılıyorsa, uygulamadan çıkış yapın. Bunun için ilk olarak ayarlar sekmesine tıklayın
  • Uygulamalar adlı seçeneğe giriş yapın ve ınstagram sekmesine gelerek ön belleği silin
  • Bu işlemlerin ardından uygulamaya tekrardan giriş yapın
  • Instagram profiliniz açıldı ise tekrardan hesaptan çıkış yapın
  • Ayarlar ve buradan da uygulamalar sekmesine tıklayıp tekrardan ön belleği boşalt adlı yazıya basın
  • Bir VPN uygulaması üzerinden farklı bir IP ile uygulamaya giriş yapın

Tüm bu işlemlerin ardından onay kodu sorunu çözülmüş olacaktır.

Instagram’da Güvenlik Kodunun Gelmemesi Neden Olur?
Instagram’da Güvenlik Kodunun Gelmemesi Neden Olur?

Instagram Güvenlik Kodu Neden Gelmez?

Bu sorunun birden fazla nedeni olmaktadır. Bunlardan en çok yaşananı kişilerin farklı operatörlere geçiş yapmasından kaynaklanmaktadır. Farklı bir geçiş olduğunda ortalama olarak 2 ya da 3 gün boyunca kod almama durumu ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumu çözmek için 32665 adlı numaraya FBOOK adlı kodu gönderebilirsiniz.

Eğer ki faturanızı ödemediyseniz ya da fatura ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız kullanmış olduğunuz operatör tarafından bir kısıtlama alanına girdiniz demektir. Bu durum düzelene kadar birçok uygulamadan gelen mesajlar size iletilmeyecektir. Son çare olarak internet uygulamasına hizmet veren mobil onay servislerini kullanarak doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem sonucunda uygulamaya giriş yaptıktan sonra profilinize girerek numaranızı güncellemeniz gerekecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.