Instagram Story Sıralaması Nasıl Belirlenir?

Instagram Story Sıralaması Nasıl Belirlenir?

2016 yılından beri hayatımıza girmeyi başaran ınstagram hikaye uygulaması birçok kişiler tarafından popülerliğini korumaya başarmaktadır.

Fakat bu uygulama özellikle de izlenen kişilerin sıralaması hakkında bazı soru işaretlerini de peşinde getirmektedir. Peki, ınstagram story sıralaması nasıl belirlenir? sorusunun cevabına kısaca bir göz atalım.

İzleme Sırası Birçok Veriye Dayanmakta 

Özellikle kişilerin dikkatini çeken izleme sıralamasına ilişkin sorulara artık ınstagram uygulaması sessiz kalmamakta ve cevaplarını bizlere iletmektedir. Bu uygulamayı kullanan kişiler genel olarak izleme sırasının, uygulamayı kullanan kişinin profilini en çok ziyaret edenler olduğunu düşünmektedir. Fakat en çok ziyaret edenlerin ilk sıralarda yer aldığı teorisi tamamen yanlıştır. Hikaye izleme listesini uygulama yazılımcıları oluşturmaktadır ve yazılım çeşidine göre birden fazla veri göz önüne alınarak liste ortaya çıkmaktadır.

Hikaye İzleme Sırasını Neler Etkiler

Bu durumu 3 ana başlık ile inceleyebiliriz. Bunlar:

  • En çok etkileyen faktörlerin başında kullanıcının karşı taraf kullanıcısı ile ne sıklıkta iletişimde bulunduğu yer almaktadır.
  • Aynı zamanda hikayeyi paylaşan kullanıcının karşı taraf kullanıcısının profil sayfasına ne sıklıkta girdiği de bu durumu etkileyen ana faktörlerden bir tanesidir.
  • Bir diğer önemli etken ise tabi ki hikayenin paylaşılmış olduğu zaman dilimidir.

Yukarıda bahsedilen ilk iki madde ınstagram hikayesinde paylaştığınız görüntünün izlenme sıralamasını belirleyen ana unsurlardır. Eğer ki sizler izlenme sıralamasından memnun değilseniz, bu üç maddeyi de göz önüne alarak kendi sıralamanızın değişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Instagram Story Sıralaması Nasıl Belirlenir?
Instagram Story Sıralaması Nasıl Belirlenir?

Sıralama Değişikliğini Nasıl Yaparım

Bu sorunun asıl cevabı uygulamada etkileşimde bulunduğunuz kişileri değiştirmeniz olacaktır. Aynı zamanda profilinizi en çok görmesini istediğiniz kişileri sürekli olarak staklarsanız onları hikaye izleme listesinde en üstte görmeyi başarırsınız.

Etkileşimde Olmayan Kişilerin Sıralaması

Bazı kişilerin hikaye izleme listesinde etkileşimde bulanmadıkları kişiler üst sıralarda yer almaktadır. Bu tamamen sizin hikaye paylaştığınız zaman aralığında dolayı oluşan bir durumdur. Instagram algoritması içerisinde zaman çizelgesi yer almaktadır. Bu çizelge paylaşmış olduğunuz hikayenin tamamen önceliğini oluşturur. Bu durum, farklı zaman aralıklarında etkileşimde olmadığınız kullanıcıların sizleri hızlı bir şekilde görmesini ve üst sıralara yerleşmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.